۳ نکته مهم برای رسیدن به آزادی مالی

۳ نکته مهم برای رسیدن به آزادی مالی

همه ما آرزو داریم تا در زندگیمون به یک آرامش و توازن در فعالیت هامون برسیم. هیچ کسی دوست نداره همه زندگیش رو به دنبال پول و کار بگذرونه. همه دوست داریم بتونیم به امور مهم تر زندگیمون مثل خانواده و تفریح و اینجور چیزها مشغول باشیم. اگر اینطور شد زندگیمون که به پول و کار بعنوان وسیله نگاه کردیم و دغدغه اصلیمون نشدن، این میشه آزادی مالی.

اما چطور میشه به آزادی مالی رسید؟ رسیدن به آزادی مالی مثل هر هدف دیگه در زندگی نیاز به آموزش و توجه داره. رسیدن آزادی مالی منجر به امنیت و استقلال مالی میشه، اما این لزوما معنیش پولدار بودن نیست. تیم استارتاپی آنالیزا هم با هدف فراهم سازی راه رسیدن به آزادی مالی پا به بازار گذاشته و اپلیکیشن آنالیزا رو تهیه کرده. با این اپلیکیشن هر کسی با هر بودجه ای میتونه امور مالیش رو به دست بگیره و به حس لذت بخش آزادی مالی برسه. اما ۳ نکته ای که برای رسیدن به آزادی مالی مهم هست.

1. کم کردن هزینه ها

اولین قدمی که باید برداشت این هست که درآمد و هزینه هامون رو خوب بفهمیم و بتونیم آنالیزشون کنیم تا در حد تواناییمون خرج کنیم. به طور معمول، افراد با افزایش درآمد، هزینه های زندگی شان نیز افزایش می یابد. بیشتر می خورند، گرانتر می پوشند، به سفرهای گرانتر می روند و … از نظر اغلب افراد جامعه این روند طبیعی است و کسی که درآمد بیشتری دارد، بیشتر هم خرج می کند. اما اشکال اینجاست که اگر شما این هزینه ها را قبل از دستیابی به استقلال و امنیت مالی بپردازید، ممکن است در آینده نه چندان دور دیگر قادر نباشید آنها را بپردازید.

۱۰ – ۲۰ درصد هزینه های اکثر خانواده ها زائد است. هزینه هایی مثل فست فود، دفعات زیاد غذای بیرون از خانه، چیپس و پفک و سایر خوراکی های ناسالم، هزینه آژانس و … کافی است کمی به اطراف خود نگاه کنید، متوجه می شوید که هزینه های زیادی هستند که می شود آنها را حذف کرد. با برچست گذاری بر روی تراکنش های مالیتون، اپلیکیشن آنالیزا به راحتی بهتون میگه چه خرج هایی و در چه زمینه هایی در روزها، هفته ها و ماه های گذشته داشته اید.

می توانید از فروشگاه های بزرگی که اجناس را با تخفیف ارائه می کنند خرید کنید. همچنین مخارج ماهانه خود را در نرم افزارهایی که به همین منظور تهیه شده اند، ثبت کنید تا تصویر دقیق تری از هزینه های خود داشته باشید. برای راهکارهای بیشتر در خصوص اینکه چطور پس انداز کنیم به این مقاله رجوع کنید.

2. پس انداز و سرمایه گذاری

تا اینجا سعی کردیم درآمدمان را بیشتر کنیم و کمتر خرج کنیم. اگر دو مرحله قبل را به درستی انجام دهید، هر ماه می توانید مقداری پول ذخیره کنید که بستگی به درآمد فعلی شما ممکن است کم یا زیاد باشد. به هر حال این پس انداز دیر یا زود زیاد می شود و باید از آن استفاده کنید و به خرید دارایی ها بپردازید.

روش درست این است که بلافاصله بعد از دریافت حقوق یا تصویه درآمد های سر ماه، پس انداز را کنار بگذارید و بقیه امورتان را با همان ۸۰ درصد بگذرانید. ممکن است این روش در ابتدای راه برای کسانی که درآمد کمتری دارند، سخت باشد اما مطمئن باشید میوه شیرین آن را به زودی خواهید چشید.

پولی که پس انداز می کنید باید فقط به سمت ستون دارایی شما برود و اجازه ندهید به هیچ عنوان از ستون دارایی شما خارج گردد. اگر بتوانید سختی اولیه را تحمل کنید، به زودی ستون دارایی شما جریان مالی خود را آغاز می کند. اوایل مبلغ آن کم خواهد بود اما کم کم متوجه می شوید که به همان اندازه ای که ماهانه به آن واریز می کنید، به شما بر می گرداند و بعد از گذشت زمان کافی جریان مالی خیلی بزرگتری از این ۲۰ درصد ماهیانه ایجاد می کند و شما در عمل به جای واریز مبلغ به آن، هر ماه مبلغی هم از آن برداشت می کنید، در حالی که ستون دارایی شما در حال بزرگ تر شدن است.

بعد از چند سال، جریان مالی ایجاد شده آنقدر بزرگ می شود که زندگی شما را عمیقا تحت تاثیر قرار می دهد. اینجاست که می توانید، میوه شیرین صبرتان را بچینید و به آزادی مالی برسید و در کنارش به خرید وسایل گرانتر، لباس های بهتر و خانه بزرگتر بروید.

3. اتفاقات پیش بینی نشده

شما از آینده خبر ندارید و نمی دانید چه اتفاقاتی در پیش دارید. حوادث غیر مترقبه الزاماً موارد بدی نیستند. مثلا ازدواج دخترتان به مبلغ قابل توجهی پول نیاز دارد و اتقاق خیلی خوبی هم هست. اما اگر شما از قبل به آزادی مالی نرسیده باشید و برای اینگونه اتفاقات آماده نشده باشید، ممکن است زندگی مالیتان را نابود کند. یا اینکه نتوانید از پس مخارج برآیید و باعث ایجاد احساس خیلی بدی در شما گردد و سرافکنده تان کند.

اما اگر به زندگی مالی خود سر و سامان داده باشید، چنین مواردی بدون کوچکترین مشکلی سپری می شود. پس باید از همین امروز به فکر آزادی مالی خود باشید و از الان وضع مالیتان را درست کنید تا سر بزنگاه ها گیر نکنید.